Tapeedibordüürid ajas ja Scandinavia tapeedisalongis

06 november 2024 – Pille-Riin Lass

Klassikalises stiilis tapeedibordüür, kontrasttoonis taustal lilleõie ornament.

Klassikalises stiilis tapeedibordüür, kontrasttoonis taustal lilleõie ornament.

Bordüürid 

Tapeedibordüüride põhieesmärk on läbi aegade olnud tapeedipaigalduse hõlbustamine – dekoratiivse äärisega viimistletakse tapeedipaanide ebaühtlased lõikeääred. Boråstapeteri uue BORDERS-kollektsiooni auks kirjutan bordüüridest ja nende rollist seinakujunduse minevikus siin veidi lähemalt:)

 

Bordüürid ennevanasti

Bordüüridega on alati püütud aimata järgi muid hinnalisemaid ruumielemente, näiteks reljeefseid kipsist stukkdekoore, puitliiste või ka näiteks narmaid, mis pidid ääristama gobelääni järgi aimavat tapeeti.

Varasematel aegadel on bordüürid rohkem kontrasteerunud ülejäänud tapeeditaustaga. Seetõttu toodeti neid enamasti tumedamates ja erksavärvilistes värvitoonides. Kontrastid on kaunid, aitavad taustamaterjali ilu välja tuua ja ruumi kenasti vormistada.

Bordüüre on aegade jooksul valmistatud nii horisontaalseks kui ka vertikaalseks kasutamiseks – ornament paigutub bordüüril vastavalt. Tolleaegne sisustaja võis väga erinevatest trükitud seinakujunduse elementidest – bordüürid, karniisid, lambriid, nurgaelemendid - kombineerida uhkeid seinaskeeme vastavalt oma maitsele, ruumi funktsioonile ja mõõtudele.

Sageli trükiti bordüürid üksteise kõrvale tapeedirulli laiusele materjalile ja lõigati lahti alles enne paigaldamist.

 

Bordüürid ajajoonel

Erinevatel ajastutel on bordüürid olnud kas absoluutselt kohustuslikud või sootuks ebasoovitavad.

Samuti võib märgata otsest seost parajasti valitseva rõivamoega. Maksimalistlike moevoolude esindajad kasutavad rõivastuses ohtralt dekoorielemente - pitse, paelu ja kante, ning dekoreerivad ka seinu enamate seinaskeemi elementidega. Minimalist eelistab lakoonilisi monokroomseid pindu.

18. ja 19. sajandil olid bordüürid sageli mitmekümne sentimeetri laiused ning kirjatud rikkalike motiividega. Seejärel muutusid nad järk-järgult kitsamaks ning 20. sajandi alguses olid keskmiselt 5–15 cm laiad. 1930.–1950. aastate fungiajastuks kahanesid bordüürid vaid paarisentimeetristeks ja piirdusid kujunduses vaid mõne värvilise triibuga.

Alates 1960. aastatest muutus bordüüride kasutamine üha harvemaks ja lakkas sootuks kuni 1990. aastate suure bordüüritrendini, mil tapeeditootjad pakkusid lisaks tapeetidele ka toontoonis bordüüre ning neid sätiti nii lae äärde kui ka seina keskele kahte erinevat tapeedipinda eraldama.

Kuna see suundumus vastandus taas 2000. aastate alguse täieliku bordüüritusega, siis kadusid need uuesti tapeedipoodide sortimendist.

 

Bordüürid täna

Täna on aeg jälle sealmaal, et bordüürid on saamas seinakujunduse oluliseks osaks. Neid leiab nii ajalooliste tapeetide ekspertide Lim & Handtryck ja Gysinge, moodsamas materjalis suurte tapeedimajade Boråstapeter, Midbec, Cole & Son, Little Greene ja Casadeco kui ka väiksemate disainerbrändide Långelid / von Brömssen ja Kueen valikus.

Kahtlemata suurima valiku neid toredaid dekoorielemente leiategi Scandinavia tapeedisalongist ja TAPEET.EE veebipoest https://tapeet.ee/collections/borduurid

Märksõnad: Ajaloolised tapeedid, Bordüüride ajalugu, Dekoratiivsed bordüürid, Kaasaegsed bordüürid, Klassikalised bordüürid, Seinakujunduse elemendid, Sisustustrendid 2024, Tapeedi paigaldamine, Tapeedibordüürid, Tapeedipoed Tallinnas